אמצעי מניעה – גלולת היום שאחרי

אמצעי-מניעה-גלולה-היום-שאחר

לפני שאת מתחילה לקיים יחסי מין, חשוב לגשת לרופאת נשים להתאמה של אמצעי מניעה. רופאת נשים תקדיש לך זמן כדי לסייע לך למצוא אמצעי מניעה שיתאים לסגנון החיים וההעדפות שלך. 

מומלץ בתקופות של קיום יחסי מין ליטול אמצעי הגנה כלשהו, אחד לפחות, ולא להסתמך על שיטות כמו "שפיכה בחוץ" או "ימים בטוחים". במידה שמסיבה כלשהי קיימת יחסי מין ללא אמצעי מניעה, ואת סבורה שנכנסת להריון, תוכלי לבצע בדיקת הריון באחת משתי הדרכים:

 

  1. לפנות לקופת החולים ולבצע בדיקת דם לגילוי הריון. זוהי בדיקה מהימנה והתשובה שלה תהיה ודאית. היתרון הנוסף שלה הוא שהיא לא כרוכה בעלויות וניתנת בחינם בכל קופות החולים. החיסרון היחידי שלה הוא שתצטרכי להמתין יום או יומיים לקבלת התשובה. 
  2. הדרך השנייה היא לרכוש ערכה ביתית לביצוע בדיקת הריון עצמאית. ערכות כאלה נמכרות בחנויות פארם ובבתי מרקחת, ומחירן נע סביב ה-40 שקלים לבדיקה. הערכה כוללת "סטיק" – מקל מעין מדחום. בצד אחד שלו יש איזור שעליו תעשי פיפי. כאשר החומר המיוחד במקל נוגע בשתן, הוא מקבל את המידע, וכעבור כ-3-2 דקות ייתן לך את התשובה אם את בהריון או לא – לרוב באמצעות פסים שיופיעו בצדו השני של המקל – פס אחד אומר שאין הריון, שני פסים מצביעים על קיומו של הריון. 

יחד עם זאת, במידה שקיימת יחסי מין לא מוגנים, או שמשהו השתבש, למשל בן זוגך אמר שיגמור בחוץ (הכוונה מחוץ לאיבר המין שלך) אך לא הספיק לצאת בזמן, או שהשתמשתם בקונדום והקונדום נקרע, מוטב לקחת את גלולת "היום שאחרי" ולא לחכות לבדיקת ההריון. 

בשוק יש כיום שלוש חברות המשווקות גלולת היום שאחרי. אין הגבלה על מספר הפעמים שתוכלי לקחת אותן, אך לא באותו המחזור החודשי. מוטב גם לגשת לרופאת נשים ולהתאים לעצמך אמצעי מניעה שאותו תוכלי לקחת באופן קבוע ויגן עליך מפני כניסה להריון בתקופה פחות מתאימה. 

גלולת היום שאחרי תוכלי למצוא: 

  1. אלה

אלה היא גלולה שמשפיעה עד 5 ימים לאחר המגע המיני. היא דוחה את הביוץ, ובכך משבשת את יכולתו של הזרע להפרות את הביצית. 

  יעילות הגלולה – כ-95%

תופעות לוואי אפשריות הן שיבוש הזמנים של המחזור החודשי, דחייה של הווסת, דימומים ובחילות. לרוב תופעות הלוואי חולפות בתוך מספר ימים.

ניתנת לרכישה בבתי המרקחת ללא מרשם רופא

    2. פוסטינור 

זוהי הגלולה המוכרת והנפוצה ביותר. נקראת גם נורלבו. הגלולה מכילה חומר המעכב ביוץ ומונע מהביצית להיות מופרית. 

גלולה זו יש לקחת עד 72 שעות לאחר המגע המיני, אולם היא אפקטיבית ביותר ב-24 השעות הראשונות שלאחר המגע המיני, ולכן אל תחכי כדי לבצע בדיקת ההריון, אלא טלי אותה בשעות הקרובות ביותר לאחר המגע המיני. 

יעילות הגלולה – כ-95% 

תופעות לוואי אפשריות הן שיבוש הזמנים של המחזור החודשי, דחייה של הווסת, דימומים ובחילות. לרוב תופעות הלוואי חולפות בתוך מספר ימים.

הגלולה ניתנת לרכישה בבתי מרקחת ללא מרשם רופא

חשוב לדעת שאין לקחת את שתי הגלולות במקביל. בכל מקרה, ולמרות שאין צורך במרשם רופא, מומלץ לפנות לרופאת נשים ולבצע בדיקות ומעקבים לוודא שהכל בסדר ולהתאים אמצעי מניעה קבוע. 

 

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support