כל מה שחשוב לדעת על ויטמין B12

מאת ד"ר אולגה רז 

ויטמין B12 התגלה רק בתחילת המאה ה-20, אחרון מבין כל הוויטמינים. עד לגילויו, אלפי אנשים היו מתים מוות קשה ממחסור בוויטמין זה, מבלי שידעו את הסיבה.

ויטמין B12 נחוץ בכל תא בגוף, ומשפיע על מערכות שונות – מערכת העצבים, מערכת יצירת הדם וההגנה על ה-DNA, תפקיד אשר פחות נלקח בחשבון.

ויטמין B12 נמצא רק במזון מן החי – בשר, עופות, ביצים, חלב ומוצריו.

חיידקי המעיים שלנו מייצרים כמות מסוימת של ויטמין B12, אך בלי צריכה נוספת מהמזון, הכמות הזאת מספקת לכ-3-2 שנים בלבד. גם אכילה מספקת של המזונות המכילים ויטמין B12 עדיין אינה ערובה לספיגה מספקת של הוויטמין, וזאת משום שספיגתו מאוד מורכבת.

מי עלול לסבול ממחסור בוויטמין B12?


טבעונים וצמחונים
תינוקות שנולדו לאימהות הסובלות ממחסור בוויטמין B12
אנשים מבוגרים הסובלים מחומציות לא מספקת בקיבה
נוטלי תרופות המשפיעות על החומציות (Omepradex, Nexium, Losec, Lanton Famotidin, Gastro)
אנשים שעברו ניתוחים בריאטריים, כריתת קיבה או החלק הסופי של המעי הדק (אילאום), שם מתרחשת הספיגה של הוויטמין
חולי צליאק וקרוהן
נוטלי תרופה לסוכרת מטפורמין (גלוקופז').

סימני חוסר של ויטמין B12

עייפות, חולשה, נשירת שיער, אנמיה מגלובלסטית, ירידה בתיאבון ובמשקל, חוסר תחושה, נימול והרגשה של "שריפה" בגפיים, כאבי בטן וראש, דיכאון, בלבול, שינוים במצב רוח, בתינוקות עיכוב בגדילה.

נרשמו אפילו מספר מקרים של פסיכוזה עם אשפוז פסיכיאטרי עקב מחסור חמור בוויטמין B12 – כאשר זריקות B12 שיפרו את המצב.

הזהרה: נטילת כמויות גדולות של חומצה פולית עלולה למסך מחסור בוויטמין B12. לנוטלים חומצה פולים חובה לבדוק את רמת ה-B12.

מהי כמות הוויטמין הנחוצה?

יש חשיבות קביעה נכונה ואחידה של גבול הנורמה הנמוך בבדיקות דם.

כיום לכל קופת חולים נורמה שונה, כנראה נמוכה מדי, משום שלפי מחקר גנטי, לא לוקחת בחשבון את תפקידו של הוויטמין B12 כמגן על ה-DNA.

במחקר שנעשה על-ידי צוות חוקרים שכלל את ד"ר רינה שטרנליב, מומחית ברפואה פנימית מביה"ח איכלוב, ואת פרופ' מונה בועז, ראש המחלקה למדעי התזונה באוניברסיטת אריאל וד"ר אולגה רז, ראש התחום הקליני באוניברסיטת אריאל, נמצא כי בקביעת גבול הנורמה הנמוך של 258 pmol/L, מחסור ב-B12 התגלה בקרב מעל 40% מעובדי בית החולים, שהגיעו לביקור במרפאת הסגל.נתון מעניין נוסף שהתגלה הוא הבדל משמעותי בין שיעור המחסור בוויטמין B12 בקרב נשים ילידות הארץ (46%) לעומת החסר בקרב נשים, שעלו ממדינות אחרות (37.5%). דרושים מחקרים נוספים לבדיקת הנושא לאשורו.

ד"ר אולגה רז היא ראש תחום תזונה קלינית הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת אריאל

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support