האם קפה בריא או מזיק לבריאות?

האם קפה בריא

מאת אפרת בר לב

 

קפה, משקה בעל פופולריות גבוהה, נצרך כבר אלפי שנים, החל מתרבויות עתיקות, באפריקה, דרום אמריקה, חצי האי ערב ובעצם בכל העולם. אך האם מסורת שתיית הקפה טובה מבחינה בריאותית, גם היום?

תהליך הכנת הקפה כרוך בקלייה וטחינה של פולי צמח הקפה, חליטה או בישול של האבקה, לכדי משקה ארומטי מהביל אדים. באופן תדיר, מפורסמות מסקנות בריאותיות סותרות בנוגע לצריכת קפה, מה שעשוי להיות מאוד מבלבל עבור האדם מן השורה, למשל:

א. האם לקפה השפעה חיובית או שלילית על הבריאות שלכם?
ב. כמה קפה מומלץ לצרוך?
ג. איך ייתכן שאנשים מסוימים שותים קפה לפני השינה ונרדמים בקלות, אעפ"י שהוא מכיל חומרים ממריצים?

 

השפעת הקפה על הבריאות – טובה או רעה?

 

התנהגויות מערביות הסובבות סביב צריכת קפה, ביניהן שילוב בין קפה ומאפה, קפה עם שוקולד, קפה עם סוכר, קפה עם חלב ועוגיות וקפה עם סיגריה, גוררות מסקנות שליליות בנוגע להשפעת הקפה על הבריאות שלכם. התוספות לצד כוס הקפה הן אלו המהוות בעיה, ולאו דווקא, הקפה עצמו.

כמו כן, עבור מי שאינו מורגל בצריכת קפאין, תיתכן השפעה ממריצה על מערכת העצבים:
רמות הסוכר והאינסולין בדם עולות, שבתורם מעודדים תיאבון מוגבר ותשוקה למתוקים.
עם זאת, בצריכת קפאין באופן עקבי ומתון, הגוף מווסת הפרשת הורמוני סטרס, תוך הסתגלות לצריכה יומיומית של קפה.

מוצרי קפאין ייעודיים בעבור ספורטאים העוסקים באימונים עצימים מסייעים לשיפור ביצועים ספורטיביים, תורמים להארכת משך האימון ומעודדים ניצול שומן כמקור אנרגיה. עם זאת, זה לא רלוונטי עבור מתאמנים חובבנים ו/או עבור ירידה במשקל, באופן כללי.

הקפה מכיל חומרים הנקראים קפסטול וקהוואול (cafestol ,kahweol) העשויים לגרום לעלייה מסוימת ברמות הכולסטרול וההורמונים בדם. מאידך, ברפואת הצמחים המסורתית, נהוג להסתייע בצמחי מרפא המכילים קפאין, תיאופילין, תיאוברומין, העשויים לתמוך בתהליך ירידה במשקל, כגון תה ירוק או שחור, אגוז-קולה, גוארנה ויירבה-מאטה.

השפעה אמביוולנטית של קפה על הבריאות שלכם מובילה למסקנה שצריכה מתונה ומאוזנת של קפה היא הבחירה המושכלת בנוגע לבריאותכם.

 

עצבנות, אי שקט ומיגרנות

 

אנשים מסוימים עשויים לסבול מתופעות שונות כתוצאה מצריכת קפה, כגון: עצבנות ואי-שקט, כאבי ראש, מיגרנות, נדודי שינה, רעידות ועלייה בלחץ הדם. מן הראוי שאנשים אלו יימנעו מצריכת קפה בכלל, ובעיקר, יסבו תשומת לבם, לעובדה שקפאין נמצא בהרבה מקורות מזון נוספים, המצטברים בחישוב כמות הקפאין היומית, כמו: תה, קקאו, שוקולד, משקאות קלים, משקאות אנרגיה, ואף בתרופות מרשם מסוימות.

כמו כן, תוספת קפאין ממקורות רבים, עבור אנשים בריאים, שהלו"ז שלהם תובעני ועמוס מאוד, עשויה "ללבות" את רמות הורמוני הדחק, ולהשפיע באופן שלילי.

 

האם קפאין ממכר?

 

קפאין משפיע על מערכת העצבים, נקשר לקולטנים במח ומשפיע על מוליכים עצביים כמו דופמין ואדרנלין. "גמילה" מקפה, עשויה להתבטא בכאבי ראש, עייפות, אי שקט, ירידה במצב הרוח וקושי בריכוז.

עם זאת, לא כל ההתמכרויות שוות. התמכרות לקפה לא משבשת את החיים שלכם, להבדיל מאלכוהוליזם או סמים קשים. לעומת זאת, רבים נוטים להסתייע בקפה לצורך הגברת הריכוז, שיפור יכולות קוגנטיביות, חדות מחשבה, ועוד.

קפה נחשב בעל ההשפעה שלילית בנוגע לבריאות העצם, מחלות דלקתיות ו/או מחלות אוטואימוניות, אך חשוב להפנים שצריכה מתונה של קפה לא מנבאת מחלות באדם בריא, בשום אופן.

 

האם יש תזמון נכון לצריכת קפה?

 

מומלץ להרחיק שתיית קפה מארוחה עיקרית ומזינה, כדי לא לגרום לשיתון ויטמינים ומינרלים החוצה. עם זאת, סגולות בריאותיות נקשרו לקפה, בזכות חומרים הנקראים פוליפנולים, המשפיעים על בריאות כלי הדם. תרומתם למניעת שבץ מוחי ו/או מחלות לב, ויסות מערכת החיסון, מניעת נזק רקמתי ע"י רדיקליים חופשיים, ואפילו מסייעים במניעת התפתחות גידולים סרטניים שונים.

 

האם קפה גורם לנדודי שינה?

 

קפה בעל השפעה פיזיולוגית שונה על אנשים שונים – זה תלוי בגנים שלכם. אי-סבילות לקפאין והמטבוליזם של קפה בגופכם, תלויים במערכת האנזימים בכבד שלכם.

מסקנה: צריכת קפה משפיעה באופן אינדיבידואלי, יש שידווחו על קושי להירדם בלילה, ואילו אחרים יעשו זאת בקלות, ממש בסמוך לשתיית כוס קפה.

עפ"י האסכולה של הרפואה הטבעית, במסגרת תהליך ניקוי רעלים, נהוג להסיר שתיית קפה מהתפריט. כמו כן, אוכלוסיות הנחשבות לאוכלוסיות הבריאות ביותר בעולם כמו יפן, איים מרוחקים ואקזוטיים, אינם צורכים קפה.

 

כמה קפה כדאי לצרוך?

 

צריכת קפאין בכמות מתונה, של 4-3 כוסות קפה ליום או כ-300 מ"ג קפאין ליום, עבור אדם בריא, נחשבת לבטוחה, כחלק משמירה על אורח חיים בריא ומשקל מאוזן.

לסיכום, תשתו קפה, תתעמלו, תאכלו בריא, תטפחו חברויות וצאו לשתות קפה, זה עשוי לתרום גם לבריאות הרגשית שלכם.

 

הבהרה משפטית – האמור לעיל מיועד להרחבת הידע הכללי, בלבד, אין לראות במופיע לעיל תחליף לייעוץ רפואי ו/או לטיפול תרופתי ו/או לטיפול המבוצע על ידי מטפל ו/או רופא ו/או להוות בכל דרך או אופן המלצה לצורך טיפול פרטני.
הכותבת היא נטורופתית, עוסקת ברפואה פונקציונלית, מייסדת מרכז השתלמויות
למטפלים ברפואה משלימה. פרטים באתר www.efratbarlev.co.il

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support