הגורמים הנסתרים שמפריעים לכם לרדת במשקל

דיאטה וירידה במשקל

 מאת אפרת בר לב

 

אתם מקפידים על תזונה מאוזנת ובריאה, אך למרות שהתפריט שלכם מבוסס על מאזן קלורי שלילי, המשקל נשאר תקוע. לפני שאתם מתחילים להתייאש, הכירו את הגורמים העלולים להאפיל על מאמצי ההרזיה שלכם. או במילים אחרות, מדוע מאזן קלורי שלילי ופעילות גופנית מתונה מהווים אפיק אחד בלבד בתהליך ההרזיה. מהם הגורמים הנסתרים המעודדים השמנה, ומדוע השמנה קשורה באופן הדוק למצב ההורמונאלי שלכם? כל התשובות כאן:

 

רגישויות\אי-סבילות למזונות

 

רגישויות\אי-סבילות למזונות שונים עלולים לייצר פעילות חיסונית "שקטה" בגוף העלולה, באופן עקיף, לשבש את תהליך ההרזיה.

אף על פי שמדובר במזונות בריאים, המהווים חלק מתפריט מאוזן ובריא כמו פירות, דגנים, בשר או דגים, עצם המעורבות "החבויה" של מערכת חיסון מהווה גורם מפריע למנגנון ניצול שומן.

 

תרופות

 

אם אתם נוטלים תרופות מרשם באופן קבוע, במקרים מסוימים, הן עשויות להשפיע על המשקל שלכם, כגון, תרופות ממשפחת נוגדי דלקת סטרודיאליות, תרופות ממשפחת SSRI, גלולות למניעת הריון או תרופות מרשם אחרות, שמומלץ לברר את השפעתן הישירה או העקיפה על משקלכם.

 

דיאטה לא מותאמת

 

התאמה תזונתית אישית מובילה לשיפור הבריאות ואף לירידה במשקל.

בוודאי נחשפתם לגישות תזונה מגוונות, שאמנם אינן עולות בקנה אחד עם ההנחיות הרשמיות לתזונה מאוזנת, אך רבים אשר אימצו אורח חיים עפ"י גישת תזונה מסוימת, כגון, דיאטה טבעונית, דיאטת האדם הקדמון – פליאו, דיאטה קטוגנית, דיאטת 2DAY ועוד, מדווחים על שיפור משמעותי בבריאותם, ואף הצליחו, להפחית ממשקלם בקלות יחסית.

מזונות בריאים עלולים להועיל לאחד ולהזיק לאחר, האמנם? רכיבים המהווים חלק מתזונה מאוזנת ונכללים בתפריט הדיאטטי שלכם, כגון לקטינים, גלוטן, לקטוז, קזאין ועוד, עבור חלקכם, חשודים בהשפעתם על מנגנונים בגוף, ולכן עלולים להוות מכשול בתהליך ההפחתה במשקל.

 

החיים המודרניים

 

סביבת החיים המודרנית רוויה בחומרים שאינם טבעיים לגוף.

הכבד והכליות הם איברים עיקריים בתפקיד נטרול וסילוק חומרים מזיקים. תפקוד תקין של איברים אלו מהווה גורם מגן על בריאותכם. עם זאת, חומרים אורגניים מסיסי שומן ו\או חומרים אנאורגניים עלולים לחדור לגופכם, לשקוע ברקמת השומן, ולהפריע לתהליך ניצול רקמת שומן, על אף התמדתכם בתפריט מבוסס מאזן קלורי שלילי.

השיטות המקובלות ברפואה המשלימה מעודדות איזון אופטימלי של מערכות הגוף, ותומכות במערכות הפינוי של הגוף.

 

קורטיזול

 

רמות משובשות של הורמון קורטיזול, כתוצאה ממצבי סטרס, מובילות לעלייה ברמת הסוכר לדם.
תרחיש זה נקשר להשמנה בטנית, הגברת ההשתוקקות למתוקים ופחמימות, ועוד.

במצבי סטרס מתמשכים, הגוף יתקשה "לאבד" שומן לטובת הרזיה, על אף ההיצמדות לתפריט מבוסס מאזן קלורי שלילי. רווחה רגשית תסייע לתהליך מוצלח של הפחתה במשקל.

 

בלוטת התריס

 

הורמוני בלוטת התריס אחראים על המטבוליזם בגוף. רמות נמוכות של המינרלים ברזל, סלניום, אבץ וויטמיני B עלולים להאט את פעילות בלוטת תריס וכיוצא בזה, ואף להאט את תהליך ניצול השומן.

הקפדה על תפריט מאוזן היא הכרחית למטבוליזם תקין.

שימוש בתוספי תזונה ייעשה בהתאם לצורך, בלבד.

 

תנגודת לאינסולין

 

רמות משובשות של הורמון אינסולין בדם עלולות לעכב את תהליך ניצול רקמת שומן, ואף לגרום לפעולה הפוכה של אגירת שומן בגוף, תופעה הקרויה תנגודת לאינסולין, שבמקרים רבים כרוכה בהשמנה.

היא מייצרת דחף עז ותמידי לפחמימות ומתוקים, ועשויה להעיד על חוסר איזון ברמות האינסולין בדם.

 

 

גורמים מזהמים במערכת העיכול

 

הימצאות גורמים מזהמים חבויים במערכת העיכול עלולים להוות גורם מפריע לירידה במשקל.
כשמערכת עיכול יוצאת מאיזון, עקב צמיחת יתר של אחד או יותר מ"תושבי קבע" במעיים, אתם עשויים לחוות תסמינים כמו עצירות, נפיחות בבטן, בחילות, ועוד, אשר עלולים להוות מכשול בתהליך הירידה במשקל.

 

שיבושים הורמונליים

 

שיבושים הורמונאליים רבים נקשרו לתהליך ההשמנה, והם משפיעים על תהליך "שריפת" שומן. לדוגמא: לפטין, המכונה "הורמון ההרזיה", מווסת את מנגנון הרעב. רמות מוגברות של הורמון זה, עשוי לפגום בוויסות מנגנון השובע והרעב.

אינסולין, הידוע בעיקר, כהורמון מווסת רמות סוכר בדם. רמות משובשות של הורמון זה משפיעות לרעה על המטבוליזם של פחמימות, ומערימות קשיים בתהליך ההרזיה.

אסטרוגן, הורמון הפוריות הנשית. בנשים, רמות מוגברות של הורמון זה, עלול לעודד אגירת שומן ולהפריע לתהליך ההרזיה (הערה: גם רמות נמוכות מידי של אסטרוגן, חושפות את הגוף להשמנה עודפת, במנגנון הורמונאלי אחר).

פרוג'סטרון, המכונה "הורמון הביוץ", שאחד מבין שלל תפקידיו, הוא סיוע לתהליך ניצול שומן ליצירת אנרגיה. בנשים, רמות בלתי מאוזנות של הורמון זה, עשוי לתרום לתהליך אגירת שומן.

תרחישים של שיבושים הורמונאליים רבים, נפוצים הרבה יותר ממה שנהוג לשער, והם עשויים להוות גורם המעכב את תהליך ההרזיה.

 

 

לסיכום, אם פצחתם בדיאטה והמשקל תקוע, מומלץ, קודם כל, להתייחס ל"בולמי המשקל" לעיל, ואז הקילוגרמים המיותרים, יתחילו לנשור בקלות!

 

הכותבת היא נטורופתית מדעית ומייסדת מרכז השתלמויות למטפלים ברפואה משלימה

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support