טיפול באכילה רגשית

אכילה רגשית הופכת בשנים האחרונות לתופעה חוצה מדינות ותרבויות ולאחת הבעיות השכיחות ביותר.

אוכל עבור רבים הוא מעבר לארוחה כדי לשבוע. אנו מקשרים את האוכל עם הנאות החיים, אכילה לא מודעת, ליד המחשב או ליד הטלוויזיה ופעמים רבות האוכל אף נתפס כנחמה. רבים סובלים מעודף משקל והמלחמה במשקל הופכת את האוכל למלחמת שליטה. גם שאנו מנסים לקבוע חוקים וגבולות קשה לנו לעמוד אחד חוקים אלו והם לא פעם מתפוגגים באותה מהירות שיצרנו אותם לאינסוף תירוצים. לעיתים מלווה גם ברגשות קשות על חוסר היכולת שלנו לעמוד בחוקים שהצבנו ולעיתים גם בענישה מוגזמת.

מהי אכילה רגשית?

אכילה רגשית היא אכילה שאינה נובעת מהצורך לשבוע או מרעב אלא אכילה הנוסעת מצורך רגשי כלשהו. אכילה רגשית יכולה לנבוע מדיכאון שמלווה אותנו ומטרת האכילה להפיג את תחושת הדיכאון ולגרום להנאה או להרגשה טובה יותר.

אכילה הנובעת מחוויות שליליות שאנו חשים כגון תסכול, בדידות, כשלון או חוויות שליליות אחרות.אכילה הנובעת מתחושת חוסר שליטה כגון  לחץ, עומס רגשי ועוד.

אך כפי שרבים  חשים כי האוכל אינו מפצה באמת ואינו פותר את המצוקה או הבעיה שעולה, והאוכל הופך להיות חלק בלתי נפרד מהתסכול. אדם שאוכל מתוך נחמה של תחושת תסכול או בדידות נכנס למעגל של כעס על עצמו שאין לו שליטה על האוכל המביא למעגל קסמים הרסני שבו הנטייה לאכול במצבים השונים מביא להשמנה שמובילה שוב לתחושת תסכול והרס עצמי.

מתי נחשבת אכילה להפרעת אכילה?

אכילה מתוך חסך או חוסר – אדם שאוכל בשל תחושה רגשית של חוסר ממלא עצמו באוכל

תחושת בדידות אנשים רבים רואים באוכל כחבר שמפיג את הבדידות.

חוסר יכול להתמודד עם מצבים ועומסים – אנשים רבים בוחרים לאכול שהם מרגישים עומס או לחץ למשל בעבודה או בחיי החברה.

אוכל להפגת שיעמום – אוכל שהופך לאכילה בכל עת שחשים כי משעמם, ניגשים למקרר או לארון לחיפוש.

תחושות עוצמתיות – אנשים רבים בוחרים לאכול במקום להתמודד עם רגשות קשיים שעולים בהם, כגון כעס או עצבות גדולה, הם בוחרים לסתום את הרגשות עם אכילה.

טיפול באכילה רגשית

בעוד שדיאטות למיניהן מטרתן להפחית את המשקל, טיפול CBT לאכילה רגשית מטרתו להתמקד בעולם היחסים של המטופל עם האוכל. בטיפול פסיכולוגי האכילה הרגשית אינה נחשבת לבעיה אלא לסימפטום בלבד. אכילה רגשית המתפתחת מצורך נפשי אחר למשל ממצוקה נפשית או מדימוי עצמי המביא להתפתחות של הפרעת אכילה.טיפול פסיכולוגי באכילה רגשית מתרכז באדם ובצרכים שלו. טיפול CBT הוא טיפול קוגנטיבי – התנהגותי מתרכז לא רק בהפרעת האכילה או הפחתת ההפרעה, אלא יעסוק בקשיים של המטופל הנוגעים לתפיסת העצמי, הערכת עצמית, דימוי גוף רגשות, מחשבות, קשיים ועוד. יחד עם שילוב של שינויים התנהגותיים, רגשיים וחברתיים. הטיפול מתרכז בזיהוי הקשיים ולימוד דרכי התמודדות ופיתוח מיומנויות להתמודדות ולהקלה על המצוקות. לטווח הארוך המטרה היא לשיפור הערכה העצמית והעלאת הביטחון העצמי ומיומנויות לוויסות רגשי בתחום החברתי, האישי ומשפחתי.

 

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support