הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי הינו חיידק נפוץ השוכן ברירית הקיבה וגורם לנזקים במערכת העיכול כגון כיב פפטי בקיבה, כיב פפטי בתריסריון, גסטריטיס, צרבות דלקות במעי הגס ועוד. בנוסף החיידק הליקובקטר פילורי גוזל ויטמין B12, אבץ וברזל, עובדה היכולה להביא לאנמיה, חולשה, נשירת שיער ושבירות בציפורניים.

חיידק הליקובקטר פילורי מצוי ברמה פתולוגית בכ-70% מהאוכלוסין. מצוי בכ – 40% גילאי 20-30 ו – 80% בגילאי 80 ומעלה.

הליקובקטר פילורי התגלה לראשונה בשנת 1979. נמצא כי הוא המתיישב על רירית הקיבה יוצר סביבו תגובה דלקתית הגורם למוות של תאים ברירית הקיבה הקרוי כיב פפטי או אולקוס. הוא מצליח לשרוד את מיצי הקיבה בשל יכולתו לפרק שתנן וליצור חומר הנקרא אמוניה שהינו חומר בסיסי הסותר את החומציות הנמצאת בקיבה.

החיידק אינו גורם לכיב עצמו אלא מאפשר את התפתחות הכיב בקיבה ובתריסריון. החיידק נצמד אל רירית הקיבה שהינם תאי האפיתל ויוצר סביבו תגובה דלקתית, בשל התגובה הדלקתית התאים מסביב מתים וגורמים לפצע ברירית הקיבה. מעבר להופכת כיב פפטי, הוא יכול לגרום לסרטן בקיבה וללימפומה של הקיבה, יחד עם זאת אין לראות בחיידק כמחולל היחידי לסרטן בקיבה.

מחקרים שהתפרסמו לאחרונה מקשרים בין זיהום של הליקובקטר פילורי ועליה בשכיחות אירועים מוחיים וכן כנראה שהחיידק הוא גורם עיקרי למוות בעריסה.


ילורי יכול לגרום לתופעות של ליחה מרובה גזים רבים ונפיחויות בעיקר ברום הבטן. האנטיגנים הזרים של החיידק יכולים לגרום לאלרגיות או אף למחלות אוטואימוניות, וברבות השנים לגלאקומה (יתר לחץ תוך עיני) הסיבה מס' 2 לעיוורון וכן לסרטן הקיבה.

הליקובקטר פילורי – סימפטומים

הסימפטומים להמצאות חיידק הילקובקטר פילורי במערכת העיכול הם: צרבות, ריפלוקס, ליחה מרובה, כאבים ברום הבטן, נפיחות ברום הבטן, אלרגיות, אסטמה, נשירת שיער, שבירות ציפורניים, אנמיה, חולשה, חוסר באבץ, ברזל, ,B12 גלאוקומה, אורטיקריה.

כיצד נדבקים מחיידק הילקובקטר פילורי ?

כיום לא ידוע מהו הגורם להידבקות החיידק הליקובקטר פילורי. ההנחה היא כי ההדבקות נעשית במעבר דרך הרוק והיגיינה לקויה, אך ברוב המקרים של הידבקות בחיידק אצל אחד מבני המשפחה נגלה את החיידק גם בשאר בני המשפחה.

טיפול בהילקובקטר פילורי?

הטיפול הקונוונציונלי החיידק הליקובקטר פילורי נקרא הטיפול המשולש ובו משולבות 2 סוגי אנטיביוטיקה ונוגד חומצה. הטיפול מצליח בכ – 60%-70% ופוגע בפלורת המעי התקינה. לרבים נרשם טיפול כרוני בנוגדי חומצה: לוסק, זוטון, קונטרלוק וכו'. הבעיה היא שתרופות אלו גורמות לסביבה בסיסית יותר במעיים. סביבה זו נוחה יותר להתפתחות מזהמי מערכת העיכול.

טיפול טבעי בהליקובקטר פילורי

שינוי תזונה – הפסקה של שתיית קפאין, אלכוהול ועישון סיגריות מסייעים בהפחתת חומציות הקיבה, המהווה בסיס נוח להתפתחות החיידק בקיבה. שינוי תזונה מטרתו להביא לרמת חומציות בקיבה, כך שברמת חומציות תקינה האוכל מתעקל בצורה טובה וביעילות, הורדת החומציות בקיבה או עליית חומציות הקיבה יפגמו בתהליך עיכול האוכל ויכולים להביא לבעיות עיכול שונות כגון ריח רע מהפה, גסים, כאבי בטן ועוד.

שינוי תזונה כולל שינוי הרגלי התזונה וארוך החיים.
תזונה המבוססת על מזון בסיסי והפחתה של מזון חומצי. מניעה מאכילה של מאכלים חריפים, חמוצים, מטוגנים ומלוחים ודגש על ארוחות הכוללות צריכה של סיבית תזונתיים, ירקות בסיסיים, פירות בסיסיים, ודגנים מלאים.
שתייה מרובה.
אכילת ארוחות קטנות במהלך היום במקום ארוחות גדולות.
צריכת מזונות הכוללים סיבים תזונתיים.מניעה של אכילת מזונות היוצרים ליחה כגון מוצרי חלב, פירות הדר, בצקים לבנים, סוכרים, מזונות מעובדים וכדומה.

צמחי מרפא – צמחי מרפא בעלי זיקה למערכת העיכול, תפקיד צמחי המרפא לשקם את רירית הקיבה, למנוע ליחה ולאזן את חומציות הקיבה. בין צמחי מרפא שניתנים במקרים של הליקובקטר פילורי הם קינמון, רוזמרין, קמומיל, כורכום, ברבריס ועוד.

טיפול תרופות טבעיות כגון אורגנו שהינו אנטיביוטיקה טבעית הכולל שמן אורגנו ושמן אובליפיחה. שמן אורגנו תפקידו לקטול את החיידק הליקובקטר פילורי.
תרופות המסייעות בפעילות אנטי חיידקית והגברת פעילות של מערכת החיסון.
אלוורה בתופסת צמחי מרפא המסייע במקרה של צרבות ומצבים דלקתיים במערכתה העיכול. אלוורה מנקה את מערכת העיכול ומספק אנרגיה לגוף אלוורה עוזר לפעילות טובה יותר של מערכת העיכול ומפחית את הצורך במזונות מתוקים.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support