מיגרנה

מיגרנה כאבי ראש – מה עובר לכם בראש?

כאבי ראש הינה תופעה שכיחה. רבים סבורים כי יש לחיות עם הכאב וניתן רק להקל על הכאב. מאמר זה יעסוק בסוגי כאבי ראש ובטיפול בכאבי ראש.
כאב ראש הינה תופעה שכיחה ורבים סבורים שאין טיפול ויש לחיות עם הכאב. כאב ראש פוגע באיכות החיים ומשבית אנשים רבים לעיתים למספר ימים.
בשנים האחרונות החלו לאפיין סוגים שונים של כאבי ראש שלכל כאב ראש יש את התסמינים שלו. האבחון שלו והטיפול המתאים לו.
מגדירים שני סוגים עיקריים כאבי ראש. ראשוניים והופעת כאבי ראש משניים. כאבי ראש ראשונים הם כאבי ראש שאינם קושרים לפגיעה או מחלה שכתוצאה ממנה מופיע כאב ראש. כאבי ראש ראשוניים מופיעים כהתקפים חזקים ולרוב מתמשכים. כאבי ראש משניים הינם כאבים הנוצרים כתוצאה של פגיעה או מחלה, לעיתים כאב ראש יצביע על מחלה ויש חשיבות לגלות את המחלה כגון מחלות כלי דם מוחיים, מחלות באזור האוזניים, הצוואר, הראש, גידולים בראש ועוד. בהופעת כאב ראש חדש שלא היה קודם חשוב לבדוק את מקור הכאב.
סוגי כאבי ראש ראשוניים נפוצים הם:
כאבי ראש מצררי
כאב ראש לוחץ
מיגרנה
כאבי ראש מסוגים אחרים כגון כתוצאה של שיעול, מאמץ, יחסי מין, חשיפה לקור ועוד.


כאבי ראש ראשוניים  – גורמים

כאבי ראש ראשוניים יכולים להיגרם מסיבות שונות:
יתר לחץ דם, מתח, עייפות, חוסר שינה, בעיות בחוליות הצוואר, תזונה לקויה, הצטננות, שפעת, דלקת אוזניים, דלקת עיניים, דלקת בסינוסים, אלכוהול, טראומה ועוד.
טיפול לכאבי ראש ראשוניים יכלול מנוחה, עיסוי הרקות, שתייה ואכילה במידה והכאב נובע מתזונה לקויה או חוסר שתייה, טיפול בדלקת ואוזניים, עיניים או סינוסים במידה וזהו הגורם להופעת כאב ראש.

כאב ראש מצררי

כאב ראש מצררי הינו כאב ראש המופיע ככאב חד וחזק, כאב ראש המופיע בפתאומיות ויכול להופיע באזור הפנים, הצוואר, או בצד אחד הראש. כאב ראש מצררי יכול להופיע בצורה מחזורית, לדוגמה למספר דקות עד שעות מדי יום למספר שבועות ולאחריו לא יופיע הכאב למספר חודשים ומכאן שמו כאב ראש מקצבי, לרוב כאב ראש זה יופיע בסתו או באביב. כאב ראש מצררי יכול להופיע בלילה ואף להעיר אתכם משינה.
כאב ראש מצררי  שכיח יותר בקרב גברים בכל הגילאים ובעיקר בגילאים 20 – 40. הטיפול במערבי אינו גורם להעלמות כאב הראש אף מסייע בהפחתת עוצמת כאב הראש ובתדירותו.

כאב ראש לוחץ

כאב ראש לוחץ הידוע בשם Tension Headache הינו כאב ראש המופיע בטבעת על הראש ובמופיע פעמים רבות בחלקו האחורי של הראש, כאב ראש לוחץ יכול להופיע למספר ימים ומוגבר במצבים של רעש, אור חזק או לחץ.
כאב ראש לוחץ מופיע לרוב אצל נשים ויכול לגרום לירידה בריכוז, לחרדה וקשיים בשינה.


מיגרנה

מיגרנה נוצרת כתוצאה של התכווצויות כלי הדם. בזמן התכווצות כלי הדם מופיעים סימנים לכאב הראש הכוללים קווים המופיעים בצורת זגזג, נקודות בראיה שהם שטחים לבנים, חרדה, עקצוצים ברגל או ביד ועוד. לאחר שלב הראשון המכונה תופעת האורה AURA. מופיע השלב השני של הופעת מיגרנה הכולל התרחבות כלי הדם, בעת התרחבות כלי הדם יש לחץ על קרום המוח הגורם לכאב עז מאחורי העיניים ובאזורים שונים בראש.
ההנחה היא כי החומר הגורם להופעת מיגרנה נקרא סרוטונין (Serotonin) חומר זה הנמצא ברקמות הגוף משמש כחומר מוליך עצבי הנמצא בסינפסות של העצבים. הסרטונין הוא הגורם להתכווצות ולהתרחבות של כלי הדם.

מיגרנה – גורמים

הגורמים להופעת מיגרנה הם עייפות, מאמץ פיזי, מזון כגון קפאין, אלכוהול, הבשר מעושן, בננות, גבינה צהובה, חומרי טעם וריח, משקאות מוגזים ועוד. חילופי עונות, שינויים הורמונאליים, מתח נפשי, צום וכדומה.
טיפול שיכול לעזור להופעת מיגרנה : מנוחה, המצאות בחדר חשוך, הנחת מגבת רטובה על הראש, לחיצה במרכז בין האצבע המורה לאגודל, דיקור סיני יכול לסייע גם בהקלה וגם בהימנעות הופעת מיגרנות בעתיד.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support