סכרת

סוכרת הינה מחלה מטבולית המאופיינת בחוסר איזון של רמות הסוכר בדם. השם הרפואי לסוכרת הוא diabetes mellitus, משמעות המילה היא סיפון מתוק בדבש המאפיין את השתן של סוכרתי המכיל יתר וסכר בשתן.
שמירה על רמות סוכר מאוזנות בדם חיוני לכל אדם על מנת לשמור על אנרגיה ובשמירה על משקל תקין.

מהי סוכרת?

על מנת להבין מהי סכרת יש תחילה להבין מהו אינסולין? כאשר אנו אוכלים מזון המכיל סוכרים, שומנים ופחמימות, המזון מתפרק במערכת העיכול, בקיבה בתריסריון ובמעי הדק, יוצר עלייה ברמת הגלוקוז בדם שהינו הדלק של התאים בגוף. כתוצאה של עליית הסוכר בדם תאי בטא שהינם תאי הפרשה הנמצאים בלבלב, קולטים את עליית הסוכר בדם ומפרישים הורמון הנקרא אינסולין שתפקידו לפרק את הסוכרים הנמצאים בדם. האינסולין הוא המאפשר לגלוקז להיכנס אל התאים דרך הקולטנים של התאים. העודפים של הגלוקוז הנמצא בדם מגיעים אל הכבד והשרירים ונמצאים בצורת החומר הנקרא גליקוגן. במהלך היום בין הארוחות כאשר רמת הסוכר בתאים יורדת הכבד משחרר את הגליקוגן ההופך שוב לגלוקוז ושוב מגיע אל התאים.במקרים שהאינסולין אינו מסוגל לנתב את הגלוקוז בדם אל התאים, או במקרים שהאינסולין אינו פועל כראוי התאים בגוף אינם מקבלים את הדלק שלהם.

סוכרת – סימפטומים

הסימפטומים לסוכרת יכולים להיות רבים: השתנה מרובה, צמאון מוגבר, עור יבש ומגורה,חוסר ריכוז, עצבנות, השמנה, עייפות, תאבון מוגבר, עור יבש, ראייה מטושטשת, ועוד

סוגי סוכרת

ישנם מספר סוגים של סוכרת. מחלת סוכרת אינה ניתנת לריפוי אך טיפול נכון יכול להביא לשליטה על רמות הסוכר בדם המסייעות בשמירה של הבריאות ואיכות חייהם של חולי סוכרת.

סוכרת סוג 1 – הידועה גם בשם סוכרת נעורים או סוכרת התלויה באינסולין. אנשים הסובלים מסוכרת מסוג 1 גופם אינו מסוגל לייצר אינסולין, כתוצאה של הרס תאי הבטא בלבלב, הסיבה לפגיעה במערכת החיסון של תאים אלו אינה ידועה, ולרוב פגיעה זו מתרחשת במהלך מספר שבועות. סוכרת מסוג 1 נקראת גם סוכרת נעורים מאחר שלרוב בזמן האבחון נעשה באנשים שהינם מתחת לגיל 40 ורובם רזים. התסמינים של סוכרת מסוג 1 הם תסמינים הבאים בפתאומיות והינם מובהקים. מאחר שגופם אינו מייצר אינסולין, הם מקבלים את האינסולין לגופם באמצעות סריקות.

סוכרת סוג 2 – הידועה גם בשם סוכרת מבוגרים או סוכרת שאינה תלויה באינסולין. סוכרת סוג 2 הינה שבה הגוף מסוגל לייצר אינסולין אך אינו מייצר מספיק אינסולין או שהאינסולין הנמצא בגוף אינו מתפקד כראוי בניתוב הגלוקוז לתאים. הגורמים לסוכרת מסוג 2 היא לרוב תורשתית יחד עם גורמים חיצוניים כגון השמנה וחוסר פעילות גופנית, היוצרים תנגודת לאינסולין. לרוב חולי סוכרת סוג 2 הינן מעל גיל 40 בעת האבחון ובעלי עודף משקל. לרוב התסמינים הינם נמשכים לאורך תקופה ארוכה ואינם מובהקים. לרוב ניתן לשלוט באיזון הסוכר בחולי סוכרת מסוג 2 היא באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית, בחלק מהמקרים יש צורך במתן זריקות אינסולין או גלולות.

סוכרת הריון – סוכרת המתפתחת במהלך ההריון ולרוב בסיום ההריון הסוכרת עוברת מעצמו. לחלק נשים בזמן ההריון יש עליה של הסוכר בדם, לרוב לאחר הלידה רמות הסוכר חוזרות לנורמה, אך לנשים אלו גדל הסיכוי ללקות שוב בסוכרת מבוגרים בשלב מתקדם בחייהן.ישנם מקרים של סכרת MODY – סימפטומים של סכרת של מבוגרים המופיעה אצל צעירים.
וסוכרת LADA – סכרת נעורים המתפתחת אצל אנשים מבוגרים, במקרים אלו יש צורך בהזרקת אינסולין באופן קבוע. מצבי סוכרת אחרים יכולים להופיע כתוצאה של פגיעה בלבלב או מחלה במערכת האנדוקרינית (הבלוטות) או כתוצאה של תורשה.

כיום מספר חולי הסוכרת מוערך כ- 150 מיליון ובעתיד מספר זה יגדל ואף יכפיל את עצמו. הסיבות העיקריות לגידול במספר חולי סוכרת הוא תזונה עתירה בשומן ובסוכרים הגורמים לעלייה בתנגודת לאינסולין. בנוסף, אנשים החולים בסוכרת חשופים לעליה בלחץ הדם ועלייה של תלת גליצריד ים וירידה של הכולסטרול הטוב בדם (HDL), העלולה להביא למחלת עורקים טרשתית. אנשים חולי סוכרת עלולים לסבול ממחלות לב, פגיעה בכליות, במערכתה עצבים ובראייה.

סוכרת – אבחון ובדיקות

אבחון סוכרת נעשה באמצעות בדיקת דן אקראית או באמצעות בדיקת סוכר בדם בצום. אדם שאובחנה אצל סוכרת עשוי לעבור בדיקות נוספות לשם אבחון סוכרת מסוג 2 או סוכרת מסוג 2, מאחר שהטיפול בכל סוג סוכרת הינו שונה.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support