צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.  ופולט נוזלים חשובים לרטיבות העין ולשמירה על ראיה ברוב המקרים, העפעף יכול להפריע לראיה ולגרום לתחושת יובש בעיניים ואי נוחות. צניחת עפעפיים היא בעיה רפואית בעיניים שעשויה להשפיע על ראיה. צניחת עפעפיים, סימנים וסימפטומים, גורמים לצניחה ואפשרויות טיפול.

צניחת עפעפיים אופיינית בגיל מבוגר, חולשת השרירים שפותחים את העפעף (ptosis) גורמים לו ליפול  וסיבה נוסת בשל תהליך ההזדקנות העור שמעל העפעף, העפעף מתארך (Dermatochalasis). ומאבד את האלסטיות שלו וצונח כלפי מטה.

צניחת עפעפיים אצל ילדים

צניחת עפעפיים אצל ילדים מתרחשת לרוב הוא מולד, עקב בעיה בשריר האחראי על תפקוד העפעף העליון (levator muscle),   שיכולה לבוא לידי ביטוי גם באסימטריות בין קפל העפעף (lid crease) ביחס לעפעף העין השנייה.

פטוזיס אצל ילדים מחייב בדיקות לשלול גידולים בעפעף או באזור העין, מחלות שריר סיסטמיות, גידולים ומחלות נוספות.

צניחת עפעף מולדת בילדים יכולה להוביל לעין עצלה, מצב שבו עין אחת רואה יותר טוב מהעין השנייה ללא אפשרות לתיקון. וגם לשינוי קמירות הקרנית (אסטיגמציה) שעלול לפתח פזילה.

הסיבות לצניחת עפעפיים

הסימנים של צניחת עפעפיים יכולים לכלול נפילת העפעף למקום לא תקני בעין, יובש בעיניים וירידה בחדות הראיה.

הסיבה לכך היא הינתקות שריר הלווטור מהעפעף. שיכול להיגרם בשל ניוון השריר בשל גיל מבוגר,  בשל הגיל מתרופף החיבור בין הגיד של השריר המרים את העפעף לבין העפעף. כתוצאה מחבלה עינית, שימוש ממושך בעדשות או כתוצאה מניתוח בעיניים. בעיות נוירולוגית חריפות, כגון אירוע מוחי.  גידולים או מחלות הפוגעות בשריר העפעף.

אבחון

האבחון יכלול בדיקת עיניים מלאה, בדיקת חדות הראיה ומדידת היקף הצניחה (יתכן שתתבקשו להביא תמונה לראות את המצב לפני). הערכה נוירולוגית , ובחלק מהמקרים מבוצעות בדיקות דם, רופא עיניים יכול לשלוח לבדיקת שדה ראיה בכדי להעריך אם המצב גורם לפגיעה בשדה הראיה.

ילדים יעברו לעיתים סדרת בדיקות להערכת תנועות עיניים ובדיקת רופא ילדים כדי לשלול בעיות נוספות.

טיפול בצניחת עפעף

הטיפול בצניחת העפעף העליון הוא בניתוח. הניתוח עורך כשעה ותכליתו שחזור מנח תקין וסימטרי של העפעפיים. במבוגרים ניתן לבצע את הניתוח במרבית המקרים בהרדמה מקומית. הניתוח  בילדים נעשה הניתוח לרוב בהרדמה כללית. אנשים שלוקחים מדללי גם יקבלו הנחיות מהרופא לגבי לקיחת התרופה.

הניתוח מבוצע על ידי חיתוך מעל העפעף. השריר או הגיד מחוברים מחדש לעפעף בעזרת תפרים, הטמונים מתחת לעור.

סיבוכים אפשריים

נפיחות ושטפי דם בעפעף המנותח יופיעו לאחר הניתוח , מומלץ לשכב עם הגבהה ולהשתמש ברטיות קרות.

אחד מהסיבוכים האפשריים הוא יובש בעיניים. מומלץ להשתמש באופן קבוע בתחליפי דמעות.

זיהום לאחר הניתוח הינו סיבוך אפשרי אך נדיר, חשוב לפעול לפי ההוראות לאחר הניתוח. איחור בסגירה של העפעף, אי סגירת העפעף לחלוטין וצלקת באזור עפעף

לעיתים רחוקות לאחר שהסתיים התהליך תיתכן אסימטריה בין העפעפיים של שתי העיניים לאחר. במקרים כאלה יישקל ניתוח נוסף לתיקון.

מתי לגשת לרופא או למיון

צניחת עפעף חדשה הוא  מצב זה שיכול לקרות בשל אירוע מוחי ופגיעה נוירולוגית מרכזית, לרוב לצניחת עפעף חדשה יתלוו תסמינים נוספים כגון הפרעות בתנועת העיניים, כפל ראיה, קושי בדיבור או הפרעות נוירולוגית אחרות. מצבים אלו מצריכים פניה דחופה למיון.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support