שחלות פוליציסטיות

שחלות פוליציסטיות

נשים רבות בגיל הפריון מגלות שהן סובלות משחלות פוליציסטיות. תסמונת המקשה עליהן להיכנס להריון. התסמונת הינה הפרעה אנדוקרינית, לא ידוע מהו הגורם לה, ההשערה היא שעליה ברמת האינסולין בדם תורמת לעליה ביצור הורמונים זכריים, דבר הגורם להחמרה בתסמונת. נשים הסובלות מעודף משקל יסבלו יותר משחלות פוליציסטיות..

התסמינים לתסמונת זו הם: אקנה, שיעור יתר, העדר ווסת או ווסת לא סדיר (לרוב יופיעו 3-4 פעמים מחזור בשנה), העדר ביוץ, השמנת יתר, עליה ברמת האינסולין בדם. התסמינים ורמת חומרתם משתנה מאישה לאישה.

התסמונת יוצרת בעיות פוריות בשל חוסר ווסת המעיד על מיעוט או חוסר ביוץ.

אבחון

אבחון התסמונת, תשאול המטופלת על אופיו של המחזור החודשי, סימנים לשיעור יתר, להשמנת יתר, והפרעה בהתפתחות השדיים. אלו מראים כי תסמינים  אלו מנבאים את התסמונת.

אולטראסאונד- בבדיקת אולטרסאונד הרופא יחפש זקיקים צעירים ולא בשלים בשחלות. זקיקים אלו הם התוצאה של תפקוד שחלתי לא תקין, המאופיין במחזורים לא סדירים .

במחזור חודשי תקין, ניתן לראות זקיק המגיע לשיאו לגודל של 18 מ"מ ויותר, לאחר הביוץ הזקיק הופך לגופיף צהוב אשר מתכווץ ונעלם לאחר כ- 14 יום.  הזקיק הוא דמוי שק שבתוכו יושבת הביצית אשר פורצת ממנו במהלך הביוץ שהוא מגיע לשיאו.

בתסמונת השחלות הפוליציסטיות קיים מצב של הפסקת התפתחות של זקיקים תקינה,  מתפתחים מספר זקיקים עד לגודל של 5–7 מ"מ ולא מעבר לכך, המראה באולטראסאונד דומה בצורתו לשרשרת פנינים, ריבוי זקיקים אלו, מביא להגדלת השחלה לכ-1.5 עד פי 3 מגודלה המקורי. ולמעשה אין הביצית משוחררת מתוך זקיק דומיננטי .

בדיקות דם – בדיקת דם מטרתה לבדוק את רמת ההורמונים זכריים, לרבות אנדרוסטנדיון, טסטוסטרון. למעשה, השחלות מייצרות אנדורסטנדיון וטסטוסטרון. רמת הטסטוסטרון החופשי בדם היא הבדיקה המרמזת ביותר לאבחנה. למעשה  כ-60% מהנשים עם PCOD הן בעלות רמת טסטוסטרון חופשי גבוהה מהנורמה.  בתסמונת שחלות פובליציסטיות מדידת היחס בין רמות הטסטוסטרון לבין רמות החלבון הזה תניב רמת אנדרוגנים חופשיים גבוהה

בנשים עם PCOD, רמת ההורמון LH ביום השלישי של המחזור לעומת רמת ההורמון FSH, היא גבוהה מיחס של 1:1

בדיקת דם של מדידת רמות סוכר ואינסולין לרוב יראו שהן גבוהות מהנורמה אצל  נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות.

טיפול בשחלות פוליציסטיות

הטיפול ב-PCOS כולל

דיאטה – כאשר תסמונת זו קשורה להשמנת יתר, יש להתחיל בדיאטה.

טיפול בגלולות למניעת הריון במטרה להוריד את רמות הגירוי של הרחם ורקמת השד .

במידה והאישה מעוניינת להיכנס להריון ינתן לצורכי פריון, תרופת איקקלומין. אם קיום יחסי מין אינו מביא לכניסה להיריון או שההזרעה נכשלת,   ניתן לעבור לטיפולי IVF הפריה חוץ-גופית.

טיפול בעמידות לאינסולין.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support