אפידורל

אפידורל

זריקת אפידורל היא המצאה חדשה יחסית, עד לפני מספר עשורים נשים ילדו ללא כל משככי כאבים או שיטות אחרות להקלת הכאבים. האפידורל הוא חומר המוזרק אל עמוד השדרה במטרה להפיג את כאבי הצירים במהלך הלידה. האם לקחת זריקת אפידורל או לא היא החלטה של כל אישה לקראת הלידה, להלן היתרונות והחסרונות של זריקת האפידורל.

 

מהו אפידורל?

 

אפידורל הוא קיצור של הרדמה אפידוראלית שבו מוזרק חומר הרדמה, לרוב לידוקאין המשמש להרדמה אזורית במהלך השלב השני של הלידה הניתן בעת שהאישה חשה צירים או לאחר ירידת המים. זריקת אפידורל מסייעת בשיכוך הכאבים כתוצר של הצירים, וחסימת האותות החשמליים המגיעים מאזור השדרה המייצרים כאב בשעת הלידה.

לפני מתן זריקת אפידורל תינתן לאישה עירוי נוזלים על מנת שלמור על לחץ הדם. זריקת אפידרול ניתנת על ידי רופא מרדים בלבד, הזריקה ניתנת באזור התחתון של עמוד השדרה בחלל האפידרולי שנמצא ברווח שבין עמוד השדרה לתעלת החוליות שסביבו, ומכאן שמו של הפרוצדורה. בשלב הזריקה מתבקשת היולדת לשבת בגב מכופף. הזריקה נעשית באמצעות מחט חלולה, שלאחריה המחט יוצאת ובמקומה מושארת צינורית דקה במקום הזריקה, על מנת לתת חומר הרדמה נוסף במהלך הלידה בהתאם להתפתחות הלידה. כמות החומר צינורית זו מוצאת לאחר הלידה לרוב שעתיים לאחר הלידה.

לפני הזרקת האפידורל הרופא יערוך בדיקת רגישות לפני החדרת החומר. הזריקה ניתנת בשלב של פתיחה של 4- 7 סנטימטר. במקרים של לידה מתקדמת יותר של פתיחה מלאה או שניתן לראות את ראש התינוק לא יינתן זריקת אפידורל.

זריקת אפידורל ניתנת לנשים בלידות טבעיות ובמקרים של לידה באמצעות מכשירים כגון לידת ואקום. זריקת אפידורל היא בחירה של האישה, כיום מרבית הנשים מבקשות אפידורל ואינה ניתנת במקרה שהאישה מעוניינת בלידה טבעית.

בלידות ניתוח קיסרי זריקת אפידורל ניתנת לאישה כ- 20 דקות לפני הניתוח, למעט מקרים של רגישות לתרופה או מקרה חירום של מצב בריאות האם או העובר שבו נדרש מעבר להרדמה מלאה.
יתרונות וחסרונות באפידורל

אין ספק שזריקת אפידורל מאפשרת לנשים רבות לעבור את הלידה ללא כאבים. האישה יכולה להתרכז בלידה ובלחיצות ולא בכאבים , כתוצאה מכך גם המתח והחרדה יורדים.

החסרונות של זריקת האפידרול הוא ראשית הצורך לשכב במיטה ומאחר שהאישה חייבת להיות מחוברת למוניטור לשם מעקב אחר העובר ומדדים אחרים של האישה. כתוצאה מכך ישנו האטה של קצב הלידה ועלולה להביא להגדלתה סיכוי ללידה באמצעות מעשירי עזר כגון וואקום או מלקחיים.

 

תופעות לוואי שכיחות של אפידורל

כאבי ראש
אובדן תחושה של האזור לאחר הלידה
חולשה כללית.
זיהום ודימום במקום הזריקה

 

תופעות לוואי נדירות הן:

שיתוק שרירי החזה והסרעפת.
תגובה אלרגית קשה.

עם זאת חשוב לציין שתופעות אלו נדירות ביותר.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support