פריצת דיסק

אחד מהמקרים הנפוצים של כאבי גב נובעים מדיסק בין חולייתי שניזוק הידוע בשם פריצת דיסק. לרוב נזק לדיסק מתרחש בגילאים 20-40 בשל עמידה לקויה ותנועתיות מרובה היוצרים עומס על אזורים אלו.

פריצת דיסק באה לידי ביטוי בכאבים הנגרמים כתוצאה של לחץ על עצב עמוד השדרה. חומרת הכאב תלויה רבות בבלט הדיסק שלוחץ על שורש העצב. נזק לדיסק יכול לשנות את מבנהו האוטונומי וכתוצאה מכך לשבש את מיקומו ולשבש את יכולתו לבלום זעזועים. בנוסף שינוי צורתו ותזוזתו יכולים לגרום ללחץ על חוט השדרה ועל שורשי העצבים הבוקעים מעמוד השדרה. התוצאה היא פעמים רבות פגיעה בהולכה העצבית באזור, דלקות, כאבים, המוקרנים לרגליים ואף שיתוק חלקי.

דיסק – מבנה אנטומי

עמוד השדרה בנוי מחוליות כשבין כל זוג חוליות ישנו חוסר סחוסי המונע את המגע בין החוליות ותפקידו לבלום זעזועים בעמוד השדרה ומעניק לעמוד השדרה את גמישותו. חומר סחוסי זה נקרא דיסק בין חולייתי. דיסק בנוי מליבה צמיגה (Nucleus pulposus) העטופה בטבעות סיביות היקפיות (Annular fibrosus).בשל עומס על הדיסק החומר הצמיגי שמרכז הדיסק מתרחב ונשחק, התוצאה היא שחיקה של החומר וקריסת מבנהו האוטונומי. בנוסף שחיקה של הרקמה העצבית יכולה להביא לירידה ולאובדן היכולת של הדיסק לתפקד באופן מלא.

בקע דיסק, בלט דיסק או פריצת דיסק

עומס המופעל על הדיסק כתוצאה מחבלה או עומס גורמים להתרחבותה של הליבה., הליבה מפעילה לחץ על הטבעות ההיקפיות העוטפות אותה ועם הזמן נוצר שיבוש של הדיסק. התוצאה היא בלט או בקע דיסק ובמקרים חמורים פריצת הדיסק אל תוך תעלת עמוד השדרה.

הגורמים לחבלה בדיסק יכולים להיות כתוצאה מטראומה חיצונית, הרמת משאות בצורה לא נכונה, ישיבה ממושכת בצורה לא נכונה ותנועות חוזרות ונשנות. הללו גורמים לנזקים לדיסקים הבין חולייתים.

עם השנים והצטברות השינויים הניווניים של הדיסקים הבין חולייתים, הדיסק מאבד את הנוזל ואת היכולת לבלום זעזועים ובנוסף התזוזה של הדיסק עלולה לגרום ללחץ על עמוד השדרה. נזק זה יכול להיגרם באזור הצוואר או במרכז הגב. התוצאה היא גירוי דלקתי של הרקמות העצביות. חשוב לציין כי גירוי דלקתי יכול להיגרם גם מסיבות אחרות כגון: שינויים ניווניים, טראומה של האזור, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ועוד.

פריצת דיסק בצוואר

חבלות כתוצאה מנפילה או מתאונות דרכים הם הגורמים הנפוצים לפריצת דיסק צווארי. מקרים של שחיקה של הדיסק נובעים מלחץ הנובע מתנוחה לא נכונה של הצוואר כגון החזקת השפופרת בין הראש לכתף, ישיבה ממושכת מול מחשב. העומס המצטבר על הרקמות גורמים לשחיקת מבנה הדיסק בצוואר והתוצאה היא כאבי צוואר , תחושה של נימול לאזור הידיים, כאבי ראש, ורטיגו, סחרחורות, מגבלות תנועה של הצוואר, נוקשות באוזר הצוואר, חולשה מוטורית של יד אחת או שניהם. רמת השחיקה והלחץ על הרקמה העצבית תקבע את חומרת הכאבים שיהיו באזור הצוואר.


פריצת דיסק בגב תחתון

בדומה לדיסק בין חוליתי בצוואר הדיסק הבין חולייתי באזור המותנים חשוף אף הוא לשחיקה וללחצים פיזיים. הגורמים לפריצת דיסק באזור המותן יכולים להיות: טראומה חיצונית כגון תאונה או חבלה, שחיקה הנגרמת כתוצאה של תנועתיות מרובה לא נכונה כגון הרמת משאות או עומס על האזור כגון כרס גדולה, ישיבה לא נכונה ועוד.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support