גזים

לא נעים כששואלים אותך באיזה שבוע היריון את, כשהחגורה נסגרת בבוקר ובערב לא כל כך, כשהלחץ בבטן מעייף ומטריד או כשהסביבה מתלוננת על הרעש והריח.ג זים היא בעיה שאינה נוחה ואינה נעימה. גזים באים לידי ביטוי בנפיחות של הבטן לאחר ארוחות יציאה של אוויר – נפיחות מפי הטבעת וגרפסים – גיהוקים דרך הפה. למרות שלא מדובר במחלה הופעת גזים הינה תופעה שאינה נעימה וניתן לטפל בה.

גזים הינה התופעה שכיחה. גזים יכולים להיווצר מסיבות שונות כגון בליעת אוויר הנגרם כתוצאה של לעיסה מהירה, שתייה במהלך האכילה ודיבור בשעת הסעודה. בליעת אויר ('אירופגיה' בלעז) – במהלך יום בולע אדם כ- 1-3 ליטר אויר. רובו נפלט חזרה דרך הפה וחלקו מתקדם במורד מערכת העיכול. סופו של דבר נפלט הגז דרך הרקטום, בדרך כלל כליטר אחד שנפלט בכ- 15-20 פליטות ביום.גזים יכולים להיווצר מסוגי מזונות שאינן נספגים בשלמותם במערכת העיכול ולכן הם גורמים לגזים כגון קטניות, דבש, מוצרי חלב וירקות המכילים סיבים. תהליך העיכול – כאשר פירוק המזון במעי הדק אינו תקין ויעיל, יפורק המזון על-ידיי חיידקים הנמצאים במעי הגס ואז תיווצר כמות גדולה של גזים כמו חנקן ו-CO2 וכן תרכובות גז המכילים גופרית ומכאן הריח הלא נעים.

גזים יכולים להיווצר גם בשל שימוש באנטיביוטיקה, המביא לעלייה רקמת החיידקים במעיים ואלו יוצרים תסיסה במעיים הגורמים לשחרור של גזים.

היווצרות של גזים יכולה להופיע אצל אנשים הסובלים מהופעת תסמונת המעי הרגיז. הופעת הגזים הינה סימפטומים לתופעה הבאה לידי ביטוי בהפרעה בתפקוד של המעי הגס.

טיפול בגזים

אין טיפול תרופתי לגזים, לרוב הטיפול בגזים הוא בהקלה בסימפטומים באמצעות תכשירים שמטרתם לספוח את גזים הנוצרים במעיים, תרופות אלו מבוססות פחם, כדוגמת קרבוסילן, אך למעשה תכשירים אלו מטפלים בסימפטום עצמו שהינו גזים ולא בשורש הבעיה המביאה להיווצרות של גזים.

טיפול טבעי בגזים כולל שילוב של טיפולים שמטרתם בראש ובראשונה לטפל בשורש הבעיה. טיפול טבעי בגזים כולל בראש ובראשונה שינוי הרגלי התזונה ושינוי במרכיבי התזונה.

טיפול טבעי בגזים כולל גם ושימוש של צמחי מרפא שמטרתם לפגוע באוכלוסיית החיידקים המזיקה במעיים היוצרת את הגזים כגון מי כסף, ושימוש של תוספי תזונה שמטרתן לשמור על רירית המעיים. במידה והחולה סובל ממחלת ריפלוקס או תסמונת המעי הרגיז יותאם טיפול בהתאם למחלה.טיפול בגזים הינו טיפול ארוך וממושך ולכן חייבים להתאזר בסבלנות לתום הטיפול.

הטיפול המומלץ – שינוי התזונה לתזונה 'שפויה':
הימנעות משתיית משקאות מוגזים.
הימנעות ממסטיקים.
לאכול מעט וללעוס היטב ('אוכל לא אוכלים כי אם שותים'. יש ללעוס את האוכל עד שהעיסה הופכת לנוזלית).
תיקון פלורת המעיים (צמחיית חידקי המעי) – פגיעה במזהמים מיצרי גז כגון: קנדידה, הליקובקטר, בלסטוציסטים ואחרים, וחידוש פלורת המעי התקינה.
ניקוי משקעי צואה עתיקים המצטברים במעי הגז ומרעילים אותו, וזאת על-ידי שטיפת המעי הגס וניקויו. שימוש בתוספים כצמחי מרפא, ויטמינים ועוד.

שמרו על קשר

כתבות נוספות

צניחת עפעפיים
בריאות

צניחת עפעיים

צניחת עפעפיים היא מצב שבו העפעף העליון נופל ומכסה חלק מהאישון. בגלל העפעף הנפול נחסם חלקו העליון של שדה הראייה באותה העין. העפעף בעין בעל חשיבות לשמירה על לחות העין.

קרא עוד »

תזונת תינוקות

האכלת התינוק בשנה הראשונה תינוק שנולד הנקה היא הדרך הטובה ביותר להזנה. יש להניק ללא תוספת של נוזלים או תוספות מזון אחרות עד לגיל חצי שנה. חלב האם כולל את

קרא עוד »
חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה
כושר

חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף VIBRO SHAPE

חגורה חשמלית מתכווננת המיועדת לסייע בהרזיה ובחיטוב הגוף     חגורה לסיוע בהרזיה וחיטוב גוף 2suprize, דגם VIBRO SHAPE מכשיר המיועד לסייע בחיטוב אזורים שונים של פלג גוף התחתון והעליון: פשוט עוטפים

קרא עוד »
טיפול בהזעת יתר
בריאות

הזעת יתר – מה עושים עם זה?

כאשר הזעת יתר מהווה בעיה הפוגעת באיכות החיים, חשוב לבדוק מהן אפשרויות הטיפול ולמצוא טיפולים אפקטיביים לבעיה. הזעת יתר יכולה להיות לא נעימה ולגרום לאי נוחות פיזית ורגשית. תחושת הלחץ

קרא עוד »
טיפולי IVF
הריון

טיפולי IVF

התחושה המופלאה לקבל את הבשורה שאת בהיריון היא חלום של נשים רבות המנסות להיכנס להיריון, אבל לחלק מהנשים הבשורה על היריון עוברת בדרך קשה של טיפולי פוריות עד ההיריון המיוחל.

קרא עוד »
רטינופתיה סוכרתית רופא עיניים פרטי
עיניים

מהי רטינופתיה סוכרתית

רטינופתיה סוכרתית  היא מחלה מסוכנת הפוגעת בעיניים שללא טיפול עלולה לגרום לעיוורון. רטינופתיה היא מחלה שהיא תופעת לוואי של סוכרת וחשוב לטפל בה אצל רופאת עיניים. רטינופתיה סוכרתית היא סיבוך

קרא עוד »
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support